spacer.png, 0 kB
English French German Italian Romanian Russian Spanish Hungarian
Pe cine ati vota in functia de Primar ?
 
Free counters!

Vizitatori pe site

Avem 20 vizitatori online
eXTReMe Tracker
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Clase cu predare în limba maternă maghiara începand cu anul şcolar 2010
Joi, 10 Iunie 2010
hu      Clase cu predare a limbii materne maghiare începand cu anul scolar 2010 şi la noi în Valea Mare.
   Incepand de maine in scoala noastra se vor tine si ore de limba materna maghiara. Maine dimineata se va tine sedinta cu parintii care au cerut aceste ore de limba materna maghiara. AMCM dupa numai un an de investitii financiare in anumiti oameni si munca de lamurire pentru altii a reusit performanta de a introduce limba materna maghiara in scoala noastra fara a intampina nici un obstacol, din contra.

 

    Nimeni nu a intrebat cum unele persoane total analfabete au scris si semnat  cereri, cum unii din parinti au spus ca au semnat o foaie alba si nu stiu sa fi semnat vreo cerere si multe altele de acest gen. Interesant este si numarul: 7 cereri pentru un numar de 17 copii. Nimeni nu a vrut sa afle ca nu suntem minoritate, ca nu intelegem si nu vorbim limba maghiara, ca aceasta presupusa pseudo minoritate a fost facuta cu bani si cu ajutorul persoanelor defavorizate, unele  asistate social si ca baza reala nu exista. Si nimeni nu a luat in calcul ca aceasta limba materna maghiara distruge graiul ceangaiesc care mai este auzit la persoanele mai in varsta in satul nostru si impiedica conservarea lui. Si multe alte implicatii. Aceasta manevra reusita a AMCM ne arata cat de usor pot da unii cu tifla autoritatilor noastre si noua romanilor cinstiti.

 

Ca de obicei , comentarii, pareri si opinii pe  forum daca se poate

 

                                                                                                                                                            isidor stirbu

 
< Precedent   Următor >
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
  Pentru toti cei ce au cerut si intrebat ,am reusit sa gasim si publicam in cele ce urmeaza lista candidatilor la functia de consilier din partea UNPR  pentru alegerile locale Faraoani 2012 ***      Contract de 4.677.833 lei pentru  "Refacerea si modernizarea si refacerea drumurilor comunale locale in comuna Faraoani, jud Bacau" ***     L-am cunoscut cu ani în urmă pe Isidor Ştirbu. Aş spune că e una dintre cunoştinţele de care nu încetez să mă minunez. Face o mulţime de lucruri. Pe toate le..... ***    Pentru cei interesati prezentam alaturat lista oficiala  in ordinea prezentei pe buletinul de vot a candidatilor la functia de Primar pentru  Primaria Faraoani. ***      Fiind in prag de alegeri ne-am gandit sa ne autoinvitam la o mica discutie cu actualul primar Adrian Solomon. Din vorba in vorba am ajuns sa pun cap la cap un mic interviu..... ***