Sâmbătă, 18 Mai 2013 08:58

Interviu Adrian Solomon, Primarul Comunei Faraoani

Written by 
Rate this item
(19 votes)

 

 

 


 

  

   Inca de la inceputul acestui an mi-am propus o discutie cu primarul comunei Faraoani, Adrian Solomon pentru a lua putin pulsul  comunitatii si prin prisma Primariei nu numai a locuitorilor. Ieri am reusit in sfarsit sa purtam o discutie si va las pe voi cititorii sa trageti concluziile.

 

 

 

Buna ziua si bine v-am gasit in aceeasi Primarie ca la ulima noastra discutie in 2010

   Bine ati venit, in ultimii doi ani am renovat si extins sediul Primariei pentru a corespunde functiunilor actuale. Dupa cum se vede, am pastrat arhitectura cladirii construita in perioada anilor 1920-1928, reamenajand interioarele si consolidand-o.

Am spus aceeasi Primarie dar e mai moderna,mai incapatoare cu angajati mai tineri

   Am miscat lucrurile si in ceea ce priveste personalul Primariei, angajand pe posturile vacante, oameni tineri din comunitate, de care sunt foarte multumit.

 
 Cum vi se pare mandatul acesta fata de celelalte?

   Fata de mandatele anterioare, acesta mi se pare mai greu avand in vedere perioada de criza economica ce o traversam, cu repercursiuni concrete si asupra bugetului local al comunei.In cele ce privesc proiectele noastre demarate in mandatul anterior, pot fi mutumit intrucat in curand vom incepe lucrarile efective la cele 8(opt) strazi, finantate din fonduri UE. Dupa cum se vede, in sat am extins deja reteaua de canalizare, pe pe strazile ce se suprapuneau cu programul de asfaltare, astfel incat sa nu mai spargem strazile dupa ce le-am asfaltat.

Inainte de campania electorala aveati in proiect lucrari de extindere si modernizare retele de apa si canlizare, asfaltare ,lucrari la reteaua electrica,sediu nou de primarie in cladirea "Casa Noastra", in ce stadiu sunt acele proiecte?

   In legatura cu programul de extindere a retelei de apa si canalizare, desi proiectul nostru a fost declarat eligibil, Ministerul Mediului ne-a comunicat ca deocamdata, nu poate asigura finantarea motivat de situatia economica a tarii, din lipsa fondurilor necesare si ne-a recomandat sa incepem programul din fonduri proprii, lucru pe care am aratat ca l-am facut deja.

   Cu privire la achizitionarea cladirii ,, Casa Noastra", arat ca am negociat pretul cu Episcopia romano-catolica de Iasi, ajungand la suma de 48 000 Euro, platibili in (4)patru ani, urmand ca dupa efectuarea platii primei rate comuna sa intre deja in proprietatea edificiului. Pentru cei ce nu stiu, mentionez ca avem nevoie de aceasta cladire pentru a amenaja ,, Centrul Cultural Comunal" obiectiv din programul nostru de ,,guvernare" ca sa zic asa.

 Sunteti un politician cu experienta,am sa va intreb ce v-a determinat sa schimbati partidul inainte de alegerile pentru primarie si care au fost efectele pentru dumneavoastra si pentru primarie?

   Cu privire la orientarea noastra politica, consider ca atata timp cat serveste intereselor comunitatii, de reprezentare, de sustinere financiara, nu avem nimic a ne reprosa. Si-apoi, vedem ca UNPR-ul este la guvernare si in curand va sfarsi in bratele PSD-ului si cred ca este un lucru bun pentru noi. Dealtfel, politica in Romania o vedem si o apreciem, doar in masura in care ne este folositoare intereselor comunitatii noastre, nu ne intereseaza politica de dragul politicii. Ca o apreciere personala, consider ca abia acum dupa 24 de ani de la caderea comunismului incep sa apara oameni politici dedicati binelui comun, acesta fiind in final miezul problematicii!

Cine credeti ca ar fi un presedinte bun pentru romani si de ce?

  La intrebarea despre un ,,presedinte bun", iarasi personal va raspund ca cea mai buna varianta pentru toata tara mi se pare monarhia, dar este un subiect complex pe care il putem dezvolta intr-o alta discutie.

Ce ati dorit sa faceti si nu ati reusit pana acum?

  Daca ma gandesc la insuccese, cred ca pot mentiona aici investitia de introducere a gazului-metan in localitate, care din cauza faptului ca nu avem consumatori semnificativi adica o mica industrie consumatoare, investitia se va putea realiza foarte greu. Nici un operator de gaz-metan, nu va concesiona o investitie ce se amortizeaza greu, numai prin consumul gospodariilor individuale. Daca ne uitam la comunele ce beneficiaza de gaz-metan, fiecare a mostenit cate o investitie din perioada regimului comunist, ce functioneaza si astazi si consuma acest gaz-metan in cantitati multumitoare pentru distribuitor. Numai dupa ce si la noi se va dezvolta o astfel de intreprindere, lucrurile se vor putea rezolva si in privinta gazului-metan.

 Ce proiecte de viitor aveti pentru comunitate ?

   Ca si proiecte de viitor, ne urmam programul de ,,guvernare" in cele cinci puncte ale sale, de realizarea caruia fiind legata si urmatoarea noastra candidatura.
  Cred despre mine ca sunt un om de cuvant, care atunci cand nu-si indeplineste promisiunile are si puterea de a face un pas inapoi. Sper ca ajutat de aparatul de specialitate din Primarie, sa ne indeplinim promisiunile, astfel ca in anul 2016 sa putem candida din nou.

Ce face omul Adrian Solomon cand nu e Primar

  Consider ca functia de primar, nu este o meserie in sine si de aceea nu ma voi agata cu disperare niciodata de ea, convins fiind ca in orice moment gratie experientei si pregatirii mele pot munci orice altceva . In acest sens impreuna cu familia mea avem si alte activitati prin care ne completam veniturile, facem agricultura, zootehnie,consultanta.

Ce ati transmite consatenilor in acest moment.
Multumim frumos ca m-ati primit,va urez sanatate,cat mai multe realizari si sper sa ne intalnim mai des.

   Cetatenilor comunei Faraoani, le transmit dorinta mea de a-i vedea uniti, de a-i vedea zambitori si mai putin incruntati, sa privim fiecare in curtea noastra si nu in curtea vecinului, si indeosebi sa ne ingrijim toti de spatiul public fie el drum public, parau, loc de joaca, curtea scolii, terenul de sport etc. Sa nu mai privim domeniul public ca pe o lada de gunoi, ci ca pe un bun comun de care toti ne folosim.

  Un cuvant aparte am pentru consatenii mei din Valea Mare, pe care ii indemn si ii rog sa punem mana de la mana si sa ne reparam Biserica. Personal ma voi implica in aceasta actiune si impreuna cu oamenii inimosi din comunitate, sper ca in 2-3 ani sa dam Bisericii noastre o alta fata, potrivita cu credinciosii ei.

   Eu va multumesc pentru aceasta ocazie si va astept cu noi intrebari.

            Cu deosebit respect,

                   Adrian Solomon, primar

Read 86134 times Last modified on Luni, 30 Decembrie 2013 15:27

18 comments

 • Comment Link Cosa Martin Sâmbătă, 18 Mai 2013 10:57 posted by Cosa Martin

  Felicitari pentru domnul Primar Adrian Solomon. Inca o data a dovedit ca isi merita functia. Sa auzim cat mai multe de la dumnealui. Felicitari si pentru publicarea aici pe site. Sa auzim mai multe !

 • Comment Link Eugen Sâmbătă, 18 Mai 2013 12:55 posted by Eugen

  Adrian Solomon va fi votat primar in Valea Mare pana va iesi la pensie ! Bravo Isi!!

 • Comment Link . Sâmbătă, 18 Mai 2013 19:33 posted by .

  S-a rezolvat si cu transformatoarele de curent. Si asta trebuia spus acolo. Felicitari pentru interviu. Sanatate si numai bine din Italia. Fam. Farcas

 • Comment Link Duma B Duminică, 19 Mai 2013 19:23 posted by Duma B

  Bravo Isidor pentru articol. esti unul din putinii care au curaj si se implica!. felicitari Domnului Solomon pentru tot ce face si pentru ca putem citi aici ce se intampla in sat chiar daca suntem departe

 • Comment Link Petru Luni, 20 Mai 2013 09:36 posted by Petru

  Numai bine domnului Adrian. A facut multe pentru satul nostru.

 • Comment Link x Joi, 23 Mai 2013 20:36 posted by x

  Felicitari!!

 • Comment Link , Marți, 28 Mai 2013 20:49 posted by ,

  Foarte bun articolul!

 • Comment Link iosca Sâmbătă, 17 August 2013 09:05 posted by iosca

  Multumesc domnului primar si lui Mihaita ca nea dus copii cu masina lui la gara azi noapte cand au plecat in excursie cu tanito baci.

 • Comment Link Anton Duma Luni, 30 Decembrie 2013 14:50 posted by Anton Duma

  Catre administratorul acestui site,

  Va rog sa specificati sursa pozei din acest articol.Poza este facuta de mine cind d-nul Solomon scira in jurnalul meu de calatorie.
  Va multumesc.
  ---------------------------------
  mod edit: fotografia am primit-o odata cu interviul, nu am de unde sa stiu sursa, dar pentru a nu fi nici o problema am schimbat-o.

 • Comment Link cl Joi, 09 Ianuarie 2014 17:10 posted by cl

  incet, incet lucrurile incep sa se miste...un comentariu de pe un blog:

  "ionut….se pare ca stii multe despre averile familei Fodor. Nu contest acest lucru dar cred ca stii cu mult mai putin despre afacerile primarului Solomon Adrian. Probabil ai datele de la dosarele in care s-a judecat (in calitate de imputernicit al most. Rosu Mariella din iasi si ai putut constata ca nu doar prefectul claudiu serban este complice la fapte de coruptie ci si judecatori care, au admis cererea pentru cele 200.000 m.p. teren in fata la Metro pe baza unui raport de expertiza EXTRAJUDICIAR. Pentru noi, cei mai putin familiarizati cu tainele dreptului, rapoarele de expertiza extrajudiciare nu ar putea avea valoare juridica si cu atat mai putin valoare in fata unei instante judecatoresti. Cu alte cuvinte, daca tu ai chef, chemi un expert la terenul unui vecin, si (dupa ce ai dat spaga consistenta expertului) soliciti sa ti se intocmeasca un raport de expertiza extrajudiciar din care sa reiasa ca terenul vecinului ti-ar apartine de fapt tie. Margi in instanta de judecata si (dupa o alta spaga consistenta la judecatorii de pe filiera Claudiu Serban-Benea etc – e mai lunga lista) se va da o hotarare prin care devii proprietarul terenului. Daca tu zici ca e OK nu am cum sa te contrazic.
  Dar…..la doua zile de la emiterea sentintei judecatoresti, primarul corupt de la faraoani impreună cu alti membri ai grupării infractioanale, a/au primit si titlurile de proprietate si li s-au intocmit si cartile funciare. Nu trebuie uitat ca pentru sprijinirea acestora (tot pe sume consistente) au fost atrasi in joc si primarita de la sarata – Irina Argatu, secretara comunei Relia Birgu si nu in ultimul rand consilierul Cruceru Gabriel, care prin inselatorie au intrat in posesiea unor sentinte judecatoresti (5 la numar) prin care si-au atribuit 5 loturi de teren la E 85 (in fata la Metro). nu trebuie sa omiti faptul ca un consilier local de la comuna faraoani de unde provine si Solomon Adrian a plătit aproape 100.000 de euro pentru a intra in poseia a altor 5 procuri de reprezentare a unor veterani de razboi. Evident ca si acest samsar de terenuri a primit titluri de proprietate in acelasi timp cu Solomon. Mai trebuie sa vezi ca pentru ca acesti samsari ( care intre timp din inselaciuni cu terenuri si-au cumpărat unele masini de teren Hyundai pentru consilier respectiv Toyota landcruiser pentru primarul Solomon), directorul OCPI Bacau Miroseanu Liviu Alexandru a dispus ca institutia OCPI Bacau sa lucreze si duminica, actele emise de ei fiind datate 16.iunie.2013) . Mai mult , exista inregistrari din care reiese ca prefectul Claudiu octavian Serban impreuna cu Miroseanu Liviu Alexandru si Joita ion au impus celor de la comuna Sarata sa efectueze un plan parcelar tocmai oentru a-l ajuta pe Solomon Adrian. Evident ca inregistrarile si filmarile au ajuns la DNA Bucuresti.. Si pentru ca vad ca ai cui impotriva lui Dragos Benea am sa iti mai spun ca la OCPI Bacau exista un precontract de vanzare cumparare incheiat intre iubita lui Dragos Benea si primarul Solomon Adrian pentru o suprafata de teren din cea obtinuta iar valoarea este de 1.000.000 euro. Oare o fi stiind ceva Dragos Benea despre extinderea aeroportului Bacau?!?!?!??!"

  sa vedem ce zice dl primar.....

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

valeamare.ro